Cesta do Fátimy

17. července 2011 v 10:19 |  Další poutní cesty
Již jsme zmínily, že tři základní křesťanské poutní cesty jsou do Říma, Jeruzaléma a Santiaga.
Jakousi podkategorii poutí jsou takzvané poutě mariánské. Ta nejsou spojena s životem Panny Marie, ale pouť zde směřuje na místa jejího zjevení či k jejímu obrazu či soše, které je obvykle přikládána nadpřirozená moc.
Mezi významná mariánská poutní místa patří např. francouzské Lurdy (ročně je navštíví sedm až osm miliónů poutníků), portugalská Fatima, Mariazell (Rakousko), Čenstochová (Polsko), Loreto (po Římu druhé nejvýznamnější poutní místo Itálie) nebo La Saletta (Francie).
V České republice máme taková místa také, je to například Svatá Hora u Příbrami, Svatý Kopeček (Mikulov), Stará Boleslav, Svatý Hostýn či Velehrad.

V tomto článku se více zaměříme na pouť do Fátimy. Je stejně jako camino značená šipkami, které jsou ale modré.
Fátima je malé městečko vzdálené asi 120 km od Lisabonu, které by, nebýt dne 13.5.1917 asi nebylo nijak zajímavé. Toho roku však došlo ve Fatimě k zázraku - třem pasáčkům se zjevila Panna Marie.


Pasáčkům řekla, že když se budou poctivě modlit, zachrání světový mír. Panna Marie promlouvala především k nejstarší dívce Lucii, které také svěřila, že se na místě objeví ještě pětkrát, každý měsíc třináctého. Dětem zpočátku nikdo nevěřil a ze "zázraku" se stala politická záležitost. Když mělo 13. srpna dojít k jednomu z dalších zjevení, zavřely úřady dokonce děti na tři dny do vězení. Tento postoj státu však vzbudil o to větší zájem veřejnosti, která byla od té doby v pozoru. Když se měla Panna Marie ukázat 13. října naposledy, sjelo se do Fátimy 70 000 lidí. I když zjevení viděli zase jen pasáčci, nikdo už o jejich tvrzení nepochyboval. Důkaz zaznamenali přítomní úředníci, policisté, ale také novináři a vědci. Slunce se před zraky řvoucích davů proměnilo v obří kotouč, sestoupilo až k zemi a dělalo neobvyklé pohyby. To vše je zdokumentováno i na fotografiích, a tak církvi i státu nezbylo, než zázrak uznat.

Toho dne sdělila Boží matka Lucii také tři proroctví, která se postupně vyplnila. Zapsána byla mnohem dříve, než k nim mohlo dojít. První proroctví předpovídalo konec první světové války a příchod druhé. Druhé hovořilo o tom, že Rusko roznese své chyby do světa, způsobí války a perzekuci církve. Třetí proroctví držela církev dlouhá léta v tajnosti a lidé se obávali, že je natolik děsivé. Odtajněno bylo až v roce 2000. Ukázalo se, že jeho předmětem byl atentát na některého z papežů - 13. května 1981, tedy v den výročí prvního zjevení, postřelil Turek Ali Aga papeže Jana Pavla II. Ten pak Fátimu pravidelně navštěvoval, aby Panně Marii děkoval za záchranu života.
Tehdy samozřejmě nikdo nemohl tušit, že jednou bude celosvětově proslulým křesťanským poutním místem. Věřící tady prosí o zázraky stejně jako ve francouzských Lurdech nebo v polské Čenstochové.
Ročně sem přijede až sedm miliónů lidí z celého světa. Všichni mají jasný cíl - velké prostranství s neobarokní bazilikou z roku 1953, ke které vede asi třista metrů dlouhý chodník z mramoru. Po něm se pomalu vkleče posunují věřící a tiše přitom odříkávají prosebné či děkovné modlitby. Obraz je to více než působivý. Většinu poutníků doprovázejí při této bolestivé cestě příbuzní, kteří je podpírají, aby alespoň částečně ulevili jejich odřeným a často také zkrvaveným kolenům.


Poutní cesta po modrých šipkách je značená samostatně jednak z Lisabonu a jednak z Porta, modré šipky v opačném směru pak kopírují také Portugalskou cestu (Camino portugués).

Etapy z Lisabonu (cca 120 km):
Etapa 1: Lisboa - Alhandra
Etapa 2: Alhandra - Azambuja
Etapa 3: Azambuja - Santarém
Etapa 4: Santarém - Golega
Etapa 5: Golega - Tomar
Etapa 6: Tomar - Fátima
Etapy ze Santiaga (cca 360 km):
Etapa 1: Santiago - Padrón
Etapa 2: Padrón - Caldas de Reis
Etapa 3: Caldas de Rei - Pontevedra
Etapa 4: Pontevedra - Redondela
Etapa 5: Redondela -Valenca do Minho
Etapa 6: Valenca do Minho - Rubiaes
Etapa 7: Rubiaes - Ponte de Lima
Etapa 8: Ponte de Lima - Barcelos
Etapa 9: Barcelos - Vilarinho
Etapa 10: Vilarinho - Oporto
Etapa 11: Oporto - Grijó
Etapa 12: Grijó - Oliveira de Azeméis
Etapa 13: Oliveira de Azeméis - Albargaria a Velha
Etapa 14: Albegaria A Velha - Águeda
Etapa 15: Águeda - Mealhada
Etapa 16: Mealhada - Cernache
Etapa 17: Cernache - Rabacal
Etapa 18: Rabacal - Alvaiazere
Etapa 19: Alvaiazere - Tomar
Etapa 20: Tomar - Fátima

O cestě do Fátimy je možně dočíst se více například v cestopise Ivana Kolmana a Stonese Erben - Cesta do Fatimy.

Na podzim se na cestu do Fátimy chystáme, takže pak doplníme další informace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LuSinQa LuSinQa | Web | 17. července 2011 v 10:25 | Reagovat

Luxusní blog :-) hlásneš prosím pro mě ?http://selenagomezneww.blog.cz/1107/1-kolo-sonp jsem tam jako LUSINQA díky ;) P.S. ráda oplatím :)

2 maggie sottero bernadette dress maggie sottero bernadette dress | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 13:33 | Reagovat

Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?
http://www.speakdress.com/celebrity-dress-function-occasion.html

3 huub huub | Web | 17. srpna 2015 v 16:28 | Reagovat

Elektrický ovladač rolet http://ddriver.cz/elektrick-ovlada-rolet.html Microsoft word 2007 ke stažení :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama