Cesta do Říma

17. července 2011 v 14:41 |  Další poutní cesty


Další poutnickou variantou je cesta do Říma, neboli Via Francigena (český překlad cesta Franků).
Tato cesta začíná v Anglii v Canterbury a přes Francii a Švýcarsko vede do Itálie k hrobu svatého Petra.
Měří 1700 km.
Přestože se jedná o nejstarší poutní cestu v Evropě, je celkem málo známá.
Rada Evropy prohlásila tuto poutní cestu v roce 1994 za evropskou kulturní cestu.Historie
Podle nejstarších anglických cestopisů datovaných už ve 3. století (a na základě denníku biskupa Sigerica z Canterbury z roku 996) bylo možné sestavit úplný přehled tras poutní cesty. Během Křížáckých výprav byla Via Francigena důležitou cestou do Říma a Řím nejdůležitější stanicí poutníků a rytířskách řádů na cestě do Jeruzaléma.
Na této poutní cestě museli nositelé vysokých církevních úřadů, šlechtici i budocí králové cestovat do Říma, aby mohli právoplatně obdržet jejich nové úřady nebo důstojné hodnosti. Od doby milánského ediktu císaře Konstantina I. z roku 313 (edikt o toleranci říše vůči dosud nepovoleným náboženstvím, zvláště křesťanství), táhli po staletí věřící i císař, žoldnéři i raubíři, kupci a žebráci na této cestě do věčného města k hrobu apoštola Petra. Z cesty Franků (Via Francigena) se tak stala nejdůležitější dopravní cestou Evropy.

V roce 990 po Kristu šel Biskup Sigeric z Canterbury do Říma, aby tam obdržel biskupskou hodnost. O své cestě vedl přesné záznamy. Tyto záznamy byly použity k současné rekonstrukci průběhu cesty Via Francigena.
O její propagaci se postaral papež Jan Pavel II. v roce 2000, jelikož se jednalo o svatý rok a papež v rámci něj podporoval poutní cesty. O cestě byly vydány informační brožury a mapy.

Podél cesty Via Francigena vznikly světoznámé katedrály, kláštery, špitály a různé jiné stavby, které působí až do současné doby jako centra víry a kultury - např. katedrála v Sieně.
Značení cesty není úplně ideální, značek poukazujících na Via Francigena je málo. Z tohoto důvodu je nutné mít s sebou podrobnou mapu.
Poutník by s sebou na cestu měl mít také poutnický pas,který by měl být psán minimálně ve třech jazycích. V Itálii zaručuje poutnický pas převážně nocleh v klášterech nebo na farách.

Anglie
V Anglii vede cesta skoro stále vedle nějaké turistické stezky, která je velmi dobře značená. Tato cesta se vyznačuje obzvláštní krásou krajiny. Ubytoven je velmi málo a běžné ubytování bývá drahé.

Francie
Ve Francii bývá vše o něco těžší, cesta se dá místy sledovat podle takzvaných GR (turistické stezky). Myšlenka pouti je v této části země skoro neznámá (skoro žádné ubytovny). Doporučuje se znalost francouzštiny.

Švýcarsko
Cesty ve Švýcarsku jsou velmi dobře značené. Ubytování je převážně drahé. Například ubytovny pro mládež (Jugendherbergen) stojí mezi 20 a 50 Eury na osobu. Myšlenka pouti je tam známá, ale pouť je jen velmi zřídka podporována pomocí církevních zařízení.

Itálie
Spousta klášterů v Itálii přijme poutníky s poutním pasem. Cesta vede nížinou řeky Po, přes romantickou a ještě celkem neobjevenou krajinu Toskánska.
Itinerář
Canterbury - Calais - Gisne (Guines), Teranburh Thérouanne - Bruaei (Bruay) - Atherats (Arras) - Reims - Châlons-sur-Marne - Bar-sur-Aube - Langres - Besançon - Pontarlier - Lausanne and Saint-Maurice - Aosta (přes průsmyk svatého Bernarda) - Ivrea - Vercelli - Pavia - Fidenza - Aulla - Luni - Lucca - San Gimignano - Poggibonsi - Siena - San Quirico - Bolsena - Viterbo -Sutri - Řím.

Více informací naleznete například na:
http://www.viafrancigena.com/f​ra_fr_e.htm - etapy, mapky, informace o možnostech ubytování a restauracích, vše v angličtině.
http://www.viafrancigena.eu/ - podrobný popis cest vedoucích po italském území, mapy, fotografie. Stránky jsou v italštině.
http://www.camminafrancigena.it/en/ - podrobné informace, mapy, profily, GPS souřadnice pro celou trasu

Stejně jako pouť do Fátimy i pouť do Říma pak popsal ve své knize Cesta do Říma Ivan Kolman, spoluautorem je Petr Nobilis.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MarleneMccormick32 MarleneMccormick32 | E-mail | Web | 2. prosince 2011 v 20:19 | Reagovat

It is perfect that we can receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> and it opens completely new possibilities.

2 vera wang bridesmaid dresses vera wang bridesmaid dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 16:08 | Reagovat

I was chatting with my friend on MSN about this and I've got to say that I completely agree with the poster near the beginning. And on a side note, I really like the colors you used for your blog. What theme is this?
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama