FAQ

30. července 2011 v 21:04 |  FAQ
1. Jakým způsobem mohu absolvovat camino?
Možnosti jsou tři - pěšky, na kole nebo na koni. Pěšky chodí nejvíce lidí, naopak jezdci na koních jsou dnes řídkou vyjímkou. Pro zisk compostely (cesrtifikátu o absolvování cesty) je potřeba zdolat pěšky alespoň 100 km, na kole alespoň 200 km.

2. Jakou cestu si mám vybrat?
Největší tradici má Camino Francés, je také nejvíce frekventované. Výrazně méně lidí potkáš na Vía de la Plata, pokud preferuješ chaldnější počasí, kopce a hory, vyber si Camino Norte nebo Camino Primitivo. Poznat Španělsko a Portugalsko k tomu zase umožňuje Camino Portugués. Další informace zde: http://svatojakubskacesta.blog.cz/1107/kterou-cestou-si-vybrat

3. Kolik času budu potřebovat?
Záleží na tom, jakou cestu chceš jít a kolik času máš k dispozici. Na Camino Francés je potřeba cca 32 dní.
Zhruba tři týdny trvá cesta do Santiaga z měst Najera, Santo Domingo nebo Belorado.
Za dva týdny se dá dojít z Leónu nebo Sahagúnu.
Kdo má jeden týden, začíná většinou na O Cebreiru nebo ve Villafranca del Bierzo.
Řada lidí, kteří chtejí jít jen 100 km, začíná v Sarrii, taková cesta trvá 4 dny.4. Která roční doba je pro cestu nejvhodnější?
Léto je ve Španělsku velmi horké a navíc je v této době na Caminu nejvíce lidí. Nejlepší období na cestu je tedy květen-červen a září-říjen.

5. Musím se na cestu nějak speciálně fyzicky připravovat?
Kdo je zvyklý pravidelně chodit a to i delší vzdálenosti, určitě to bude mít na Caminu jednodušší. Ale zvládne to i člověk bez fyzické přípravy, chůze je přirozený pohyb, tělo si na něj rychle zvykne. Nohy ale samozřejmě prvních pár dnů budou bolet. Důležité je nepřepálit začátek, jít první den dva pomaleji a kratší etapy.

6. Kde seženu mapu a průvodce na cestu?
Řada informací existuje v českém jazyce, mapy jsou volně ke stažení na internetu.

7. Jak se ve Španělsku dorozumím?
Po cestě potkáš poutníky z celého světa a hlavním dorozumívacím jazykem tak bude angličtina. Němčina se hodí také, německých poutníků je po cestě spousta. Ve městech a hlavně na vesnicích se většinou nedá domluvit jinak, než španělsky, hodí se proto umět alespoň základy.

8. Jak se dostanu do místa startu?
Do Španělska, Francie či Portugalska se dá dostat rozličnými dopravními prostředky - letadlem, vlakem, autobuse, stopem. Při dnešních cenách letenek je tento způsob dopravy asi nejefektivnější. Na místo startu se pak dá dojet autobusem, vlakem nebo stopem.

9. Kde budu bydlet?
Záleží na preferenci - po cestě se dají sehnat hotely i penziony, většina poutníků však upřednostňuje tradiční ubytovny - albergue. Jsou i tací, co cestují se stanem, nebo spí pod širákem.

10. Jak je to na cestě s bezpečností?
Na caminu není čeho se obávat. Zvýšená pozornost se doporučuje ve větších městech, v malých vesničkách po cestě je kriminalita prakticky nulová. Přesto je dobré, nenechávat peníze v batohu v ubytovně, ale nosit je například v ledvince na tělo u sebe. Slyšely jsme o pár případech, kdy někomu z ubytovny něco ukradly, ale samy jsme se s tím nesetkaly. Největším "nebezpečím" na našich dvou caminech tak byla chůze po frekventovaných silnicích na Portugalské cestě a exhibicionisté (na Francouzské i Portugalské cestě jsme potkaly jednoho), kteří byli naštěstí neškodní.

11. Jaké jsou ve Španělsku otvírací a zavírací hodiny?
Důležité je zapamatovat si tyto časy:
- otvírací doba na ubytovnách - většinou od 15:00 nebo 16:00
- večerka na ubytovnách - 22:00
- povinnost opustit ubytovnu - většinou do 8:00
- siesta (tj. obchody i restaurace jsou zavřené) - 14:00 - 17:00
- obchody - většinou pondělí-sobota od 09:30 do 13:30 a 16:30 až 20:00
- supermarkety - od pondělí do soboty od 10:00 do 21:00 nebo 22:00 hodin, někde mívají otevřeno i v neděli.

12. Jaké jsou ve Španělsku ceny?
V supermarketech stejné jako u nás, v malých obchůdcích bývají o něco vyšší. Průměrná cena jednoho chodu v restauraci je kolem 10 Euro, výhodná jsou denní nebo poutnická menu, kde za cenu kolem 10 Euro bývají tři chody a nápoj.
V restauracích a barech bývají dost drahé nápoje, zejména pivo.
Na camino člověk potřebuje průměrně 20 Euro na den (pokud spí na ubytovnách).

13. Jak se dostanu ze Santiaga zpět domů?
V Santiagu je letiště, ze kterého lítá například Ryan Air. Přímo do Prahy se letět nedá, ale za hodinu se dá doletět do Madridu a odtamtud pokračovat s libovolnou leteckou společností (levně například s Wizzair). Jinak je v Santiagu také velké autobusové a vlakové nádraží, takže s dopravou opravdu není problém.

14. Jak se vyhnu puchýřům?
Důležitá je příprava ještě před cestou, která zahrnuje výběr kvalitních bot a ponožek. Boty se doporučují spíše nižší, kotníkové, než klasické pohorky, ale na caminu jsou vidět poutníci v obou druzích, záleží tedy spíše na preferenci. Boty je nutné mít už rozchozené, rozhodně není dobrý nápad jít na camino v nových botách. Ponožky je dobré pořídit kvalitní, se silnější spodní částí a takové, které dobře drží na noze (nesklouzávají). Dobré je, když mají odvětraný nárt.
S takovouto výbavou by se puchýře moc dělat neměly, pomoci může ještě jeno preventivní opatření - ráno před odchodem si namazat nohy vazelínou, nebo něčím podobným, zejména místa, kde dochází ke třením (mezi prsty, achilovka).
Při každé zastávce je pak dobré zout boty a nechat nohy (ponožky) trochu proschnout na sluníčku. Pokud to někde v botě začne tlačit nebo dřít, raději hned zastavit a místo přelepit ještě dříve, než se puchýř stihne vytvořit.

15. Jak velký mám mít batoh?
Není potřeba příliš velký, doporučuje se nosit věci do 10, maximálně 15% váhy těla. Takový obsah by se měl vejít do batohu o objemu 40-50 litrů. Kdo cestuje "natěžko", tj. má s sebou stan, většinou nosí batoh o objemu 60-70 litrů.
Batoh by měl mít hlavně kvalitní a dobře polstované ramení popruhy a odvětraná záda.

16. Jaký typ a velikost lahve na vodu si mám vzít s sebou?
Většina poutníků nosí 1-2 lahve o objemu 0,5 - 0.7 litrů. Úplně to stačí, protože po cestě nebývá problém vodu doplnit. Poměrně populární jsou alu lahve, ve kterých voda vydrží déle studená, běžné jsou ale i obyčejné cyklistycké lahve.
Viděly jsme i dost poutníků, kteří používali camelbagy.

17. Kolik peněz budu potřebovat na cestu?
Viz otázka 12. Na cestu je potřeba počítat v průměru s 20 Euro denně (5 Euro ubytování, 10 Euro večeře, 5 Euro - snídaně, svačina, káva...) + náklady na dopravu.

18. Jaké si mám vzít boty a ponožky?
Viz otázka 14. Boty kvalitní, pohodlné, rozšlápnuté, není od věci, když jsou nepromokavé (Gore-tex). Ponožky raději vyšší, se silnějším chodidlem, odvětrané.

19. Existuje nějaký doporučený balící seznam?
Různá doporučení jsou k nalezení na internetu, náš balící seznam je zde:

20. Je bezpečné, aby šla žena sama?
Ano, není to žádný problém, na caminu chodí samotných žen poměrně dost. Na Francouzské cestě není navíc člověk sám skoro nikdy :-)

21. Kde najdu nějaké statistiky o Caminu?
Nejúplnější zde:

22. Jaký batoh si mám vzít na cestu?
Viz otázka 15. Zajímavý batoh může být třeba tento od firmy Tatonka, která ho vyrobila k loňskému výročí svatojakubské pouti v pánské (Leon 38) a dámské (Jaca 36) variantě.
http://www.rockpoint.cz/batoh-​tatonka-jaca-36-lady-18121.htm​l#dinfo
Zde je pěkný článek o správném nastavení batohu, které je velmi důležité:

23. Dá se na Caminu vyprat oblečení?
Ano, každá ubytovna je vybavená místem na praní, většinou je to keramická valcha. Prací prostředky k dispozici nebývají, je potřeba mít vlastní (stačí např. kousek mýdla, nebo tubička s tekutým mýdlem). Některé ubytovny mají pračku, kterou je možno využít za poplatek (3-6 Euro). Vždy jsou k dispozici také šňůry na sušení.
Je rozhodně lepší si každý den pár věcí přeprat (pokud zrovna neprší, do rána uschonou), než s sebou nosit zbytečně moc věcí.

24. Je lepší pončo, nebo nepromokavá bunda?
Ideální je obojí. Tenká, lehká bunda, ideálně odolná proti větru a dešti se na caminu užije poměrně často, zejména v horách a v Galicii. V případě většího nebo dlouhotrvajícího deště (není vyjímkou, že prší celý den, na severu i několik dní v kuse) se určitě vyplatí pončo, pod které se dá schovat i batoh.

25. Mohu na Caminu platit platební kartou?
Ve městech v některých obchodech a v supermarketech, na vesnicích určině ne. Je třeba mít s sebou dostatek hotovosti, nebo průběžně vybírat z bankomatů (ve městech).

26. Potřebuji spacák, nebo mi stačí nést si s sebou jen vložku?
Spacák je nutný, většina ubytoven dává k dispozici jen postel s matrací, v Galicii bývají i polštáře. Jen málokterá ubytovna je vybavena dekami.

27. Mám si s sebou brát karimatku?
Úplně nutná není. Pokud poutník sežene místo v ubytovně, postel nebo alespoň matraci má jistou. Pokud ale slouží jako ubytovna tělocvična, nebo je nutné někte nouzově přespat venku, karimatka je potřeba. Spíše bychom ji tedy doporučily (nebo alespoň alumatku, která skoro nic neváží).

28. Potřebuji na Camino baterku?
Není nezbytná, využije ji ten, kdo chce vyrážet brzy ráno, aby si mohl potmě zabalit věci, popřípadě si posvítit na cestu. Kdo vyráží po sedmé hodině, už baterku nepotřebuje.

29. Kolik razítek denně potřebuji do credenciálu?
Doporučují se alespoň dvě, ale ještě jsme se nesetkaly s tím, že by to někdo opravdu kontroloval.

30. Jak je to na Caminu s pitnou vodou?
Voda z kohoutku je pitná, stejně jako z většiny fontán po cestě. Pitná voda bývá označena jako "agua potable". Na Francouzské cestě jsou fontány s pitnou vodou skoro v každé vesnici.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pink bridesmaid dresses pink bridesmaid dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 10:37 | Reagovat

Can I post your post to my wordpress blog? I will add a back link to your forum. Thats one really great post.
http://www.speakdress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

2 Anežka Anežka | 20. června 2013 v 12:51 | Reagovat

Dobrý den, je možné si v Alberge nabíjet volně mobily a foťáky? A jak je to s připojením, jsou tam třeba WiFi? Děkuju

3 Svatojakubska cesta Svatojakubska cesta | 21. června 2013 v 15:25 | Reagovat

[2]: Dobry den Anezko, s nabijenim neni na ubytovnach problem, zasuvky najdete vsude. S pripojenim je to horsi, na wifi jsme snad nenarazily vubec nikde, na nekterych ubytovnach je k vyuziti pocitas s pevnym pripojenim. Ve vetsich mestech se daji vyuzit internetove kavarny.

4 Katka Katka | 23. září 2015 v 9:07 | Reagovat

Dobrý den, moc děky za váš blog : ). Chtěla bych se zeptat ohledně Credentialu. Můžu vyrazit nez něj? Kde všude ho můžu sehnat? A jestli jsem dobře pochopila, tak první noc, jestliže přijedu na Camino až večer, tak sháním ubytování mimo albergue?
Díky za odpověď a ať se daří.

5 Andrea Andrea | 23. září 2015 v 17:43 | Reagovat

[4]:
Dobry den Katko,  urcite muyete vyrazit i bez nej (ale da se sehnat i v CR), sezenete ho ve vsech vetsich mestech na trase. Vetsinou napriklad v katedrale. A ano je to tak, prvni den, pokud neujdete zadny kus trasy, nemate "narok" na ubytovani v alebregue. Je treba bud neco ujit, nebo nalezt soukrome ubytovani.

6 Vavřinec Vavřinec | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:24 | Reagovat

Dobrý den, chystám se na pěší pouť z La Salette do Tours, nevíte někdo náhodou, jaké jsou možnosti ubytování ve francii (finančně nenáročné)? Moc děkuji.

7 Martin Martin | 6. července 2017 v 20:46 | Reagovat

Chci vyrazit z Leonu. Kde tam sezenu credential a jak najdu cestu? Musím se ptát nebo je dobře znacena?

8 Daniel Václavík Daniel Václavík | E-mail | 15. září 2017 v 18:38 | Reagovat

Dobrý den, jak se nejlépe a nejlevněji dostanu do SAINT JEAN PIED DE PORT? Můžete mi nějakou variantu doporučit?Děkuji. Dany

9 RonaldSwaxy RonaldSwaxy | E-mail | Web | 17. března 2018 v 21:56 | Reagovat

цепная реакция заработок в интернете
: https://vk.com/@-163526156-kak-zarabotat-v-internete-svoi-pervye-150000-rublei-za-mesya

10 RonaldSwaxy RonaldSwaxy | E-mail | Web | 19. března 2018 v 20:31 | Reagovat

заработок в интернете лайфхакер
: https://vk.com/@-163526156-kak-zarabotat-svoi-pervye-5000-rublei-v-sutki

11 XRumerTest XRumerTest | E-mail | 4. dubna 2018 v 11:46 | Reagovat

Hello. And Bye.

12 froracyOrerrY froracyOrerrY | E-mail | Web | 1. května 2018 v 9:57 | Reagovat

My spouse and  I stumbled over here coming from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again.

13 SoonleW SoonleW | E-mail | 9. listopadu 2018 v 1:51 | Reagovat

hello all. thanks for approved.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama