Jak je to s ubytováním?

5. července 2011 v 22:57 |  Rady&Tipy
Poutníci si nejčastějí volí ubytovny (albergue), které jsou poměrně hustě rozmístěny po cestě (nejvíce je jich na francouzské cestě). Někde jsou jako albergue využity školní tělocvičny, nebo kostely (či jiné církevní objekty), nejčastěji se ale jedná o účelově vystavěné budovy pro potřeby poutníků. Vybavení je velmi jednoduché, vetšinou se jedná o jednu či několik místostí s palandami, které tvoří jediný nábytek. Sprchy a záchody bývají na chodbě. Dost ubytoven je vybavenou kuchyňkou, všude bývá místnost či prostor na praní a sušení prádla, v některých ubytovnách je možné využít za poplatek (cca 3-6 Euro) pračku (někde i sušičku), v některých ubytovnách je zdarma k dispozici internet . Ubytování v albergue je velmi ekonomické, řada jich funguje na bázi dobrovolného příspěvku (donativo), vetšina ubytoven ale vybírá poplatek 3-7 Euro. Ceny se liší částečně podle regionu, např. v Portugalsku jsme za všechny ubytovny platily 3 Eura (tři ubytovny po trase Porto - Santiago byly za dobrovolný příspěvek), v Galicii je pevná cena ve všech ubytovnách 5 Euro. Protože kapacita ubytoven je hlavně přes léto často nedostačující, objevil se v poslední době trend soukromých ubytoven (albergue privado). Tyto soukromé ubytovny bývají vybavené podobně jako ubytovny obecní (municipal), cena v nich je ale vyšší, obvykle se pohybuje mezi 10-20 Euro.

Ubytovny se většinou otevírají až odpoledně, nejčastěji ve tři nebo ve čtři hodinu. V tu dobu už před nimi obvykle bývá dlouhá fronta poutníků. Platí princip "kdo dřív přijde, ten dřív bydlí", když je kapacita albergue naplněna (většinou se kapacita pohybuje mezi 20-50 osobami), musí si jít poutníci hledat něco jiného. Při ubytování musí poutník předložit svůj průkaz - credencial, do kterého během cesty sbírá razítka.
Ubytovatel podle razítek kontroluje, že poutník skutečně ušel cestu do místa ubytování pěšky. Pokud někdo v nějakém městě začíná a chce se ubytovat, aniž by cokoliv ušel, nemá na ubytovnu nárok. Ubytovatel pak o poutníkovi zapíše základní údaje (jméno, věk, pohlaví, povolání, kde začal cestu, zda jde pěšky, nebo jede na kole a číslo OP nebo pasu). Oproti poplatku pak vydá jednorázové povlečení (v některých ubytovnách nebývá, k dispozici je jen holá postel) a informuje o základních pravidlech na ubytovně - poutník může zůstat jen jednu noc, ráno musí odejít do osmi hodin a večer přijít do deseti. Dále už si poutníka většinou nikdo nevšímá. Vyjímkou bývají některé, zejména církevní, ubytovny, kde poutníkům podávají večeři a snídani, které konzumují všichni společně.Kdo ubytování v albergue nesehnal, nebo má vyšší nároky, nemusí zoufat, po všech cestách je dostatek soukromých penzionů, ve větších městech i hotelů, které po cestách hojně umísťují své reklamy a ukazatele. Takže střechu nad hlavou nakonec najde každý.
Seznamy ubytoven pro všechny varianty cest lze nalézt na internetu, například francouzská cesta je dobře zpracována zde: http://www.caminodesantiago.me.uk/pilgrim-hostels. Skvělé webové stránky s popisem všech cest včetně map i ubytoven jsou pak: http://www.mundicamino.com/ingles/default.cfm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 long formal evening dresses long formal evening dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 13:17 | Reagovat

Hey man. Great post. I appreciate you guys for taking the time to put up good info.
http://www.speakdress.com

2 Coreyanish Coreyanish | E-mail | Web | Neděle v 20:08 | Reagovat

Thank you, Plenty of posts.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama