Pro koho je camino

5. července 2011 v 23:29 |  Rady&Tipy
Na pouť může prakticky každý! Není nutné ujít každý den 30 a více kilometrů, kdo má čas, může si cestu rozvrhnout podle své výkonnosti, nebo jít jen třeba stokilometrový úsek. Na pouť chodí mladí, staří i děti, ty nejčastěji v rámci školy, nebo nějakého kroužku. Pro nás bylo překvapivé, kolik je na caminu starších lidí - důchodců. Důvod je ale jasný, nejsou limitováni dovolenou a tak mohou na caminu strávit tolik času, kolik potřebují nebo chtějí.
Podle statistik z roku 2010 prošlo v tomto roce některou trasu camina 25.438 důchodců, tedy téměř 10% všech poutníků.

Statistika rozdělení podle věku říká, že nejvíce poutníků je ve věku 30 - 60 let (58,17%), mladí lidé do třiceti let tvoří 29,33% a lidé nad 60 let zbývajících 12,50%.
Zajímavý je i poměr mužů a žen, který je dost vyrovnaný - 55,67% mužů x 44,33% žen.
Poslední statistické údaje, které zmíním, jsou národnostní. Podle očekávání absolvuje camino nejvíce Španělů (69,14%), následují Němci (17,22%), Italové (16,92%), Francouzi: (10,87%), Portugalci (9,24%), Američané (3,93%), Irové (2,75%), Brazilci (2,54%) a Holanďané (2,48%). Češi do statistik zatím příliš výrazně nezasáhli.
Otázkou může být, v jakém počtu osob camino absolvovat. Na to žádné obecné doporučení neexistuje, je to individuální. Hodně poutníků chodí samo (i žen), takže pokud je někdo individualista, nebo prostě jen nemůže najít parťáka, je i toto možnost. Camino je naprosto bezpečné a hlavně člověk téměř nikdy není opravdu sám, po cestě se neustále potkává s dalšími poutníky, kteří se většinou dají rádi do řeči a je možné se k nim přidružit. Nejvíce chodí poutníci v párech, ať už partnerských nebo kamarádských, ale vyjímkou nejsou ani vícečlenné skupiny. Takže jak komu co vyhovuje.
Na Caminu je poměrně důležitá znalost jazyků, angličtina je dobrý základ, ale ne vždy dostačující. Ubytovatelé většinou alespoň základy mají a po cestě potkáte dost cizinců, se kterými se domluvíte zejména anglicky, nicméně základy španělštiny popřípadě portugalštiny se velmi hodí. Na vesnicích se totiž jiným jazykem nedomluvíte. Z toho důvodu uvádíme do textu u slov, která by se mohla hodit i jejich španělský překlad.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Roman Roman | E-mail | 22. dubna 2012 v 10:12 | Reagovat

ta znalost jazyka az taka dolezita na Caminu nie je...je to hlavne o tom,co mas v srdci... aky naozaj si,ako sa prejavis...vlani som presiel z Pamplony do Compostely a odtial na Finisterre a Muxiu...ked som vyrazal vedel som mozno tri slovicka po spanielsky a pat po anglicky...vyrazal som sam a cestou vzniklo tolko krasnych pritalstiev z Grekom,Taliankou,Talianom,Spanielkou...ktore pretrvavaju do dnes...tento rok(august 2012) idem Portugalsku trasu...a veru nechystam sa nejak zdokonalovat v jazykoch...viem,ze to funguje aj bez toho ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama