Trocha historie

13. července 2011 v 12:01 |  Camino de Santiago
Proč se vůbec chodí do Santiaga de Compostela a kdo vlastně byl Jakub, jehož ostatky jsou uctívány?
Odpovědi najdeme v historii, něco je přesně doloženo, o něčem se dozvídáme jen z legend.
Jakub, zvaný Starší, byl synem Salome a rybáře Zabedea a pocházel z Palestiny.
Spolu s Petrem a Janem patřil k Ježíšovým privilegovaným učedníkům. Po Ježíšově Nanebevstoupení hlásal Jakub evangelium a v Jeruzalémě se těšil velké autoritě.
V průběhu své evangelické činnosti hlásal evangelium také ve Španělsku, které bylo důležitým regionem římské říše. Na Pyrenejském poloostrově ale nepobýval dlouho, narazil totiž na odmítnutí místního obyvatelstva.
Podařilo se mu získat jen osm učedníků a tak zklamaný neúspěchem pomýšlel na návrat do Palestiny. Právě tehdy měl ale zjevení - uprostřed mrazivé lednové noci roku 40 se na nebi ukázal neobvyklý jas a v něm andělé, kteří přinášeli jaspisový sloup s Matkou Boží.


Podle legendy pak andělé postavili sloup na zem a Panna Maria promluvila ke svatému Jakubovi. Prorokovala, že na tomto místě, které je určeno k tomu, aby zde byla uctívána, bude díky Jakubově zásluze postaven kostel.
Končila slovy, že tento sloup, jehož místo bylo zasvěceno pro oltář, zde bude stát až do konce věků. Svatý Jakub na zjevení uposlechl a nechal vybudoval kapli, která byla později přestavěna do honosné baziliky zvané Basilica del Pilar věnované Panně Marii.
Poté se vrátil kázat evangelium zpět do Jeruzaléma, kde právě vládl vnuk Heroda Velikého.
Ten ho pro porušení zákazu kázání křesťanství dal nejprve zatknout a po té mu dal setnout hlavu.
Tím se Jakub stal známý jako první z dvanácti Kristových apoštolů, který podstoupil mučednickou smrt.
O tom, co se stalo s jeho ostatky, se traduje mnoho legend. Ta nejznámější vypráví o třech mniších, kteří naložili Jakubovi ostatky na loďku a pustili ji na moře. Chtěli tak zabránit jejich zneuctění. Andělé pak vedli loďku celým Středozemním mořem, až ji vlny vyplavily na španělském pobřeží.
Jiné vysvětlení toho, jak se Jakub dostal do Španělska, nabízí evangelium. Píše se zde, že ostatky mučedníků by měly být pochovány v zemi, kde kázali evangelium.
Každopádně ostatky Jakuba byly pochovány v Galicii, v římském středověkém městě Iria Flavia (dnešní Padrón), kde na nějaký čas upadly v zapomnění.
Byly znovu objeveny až za vlády Alfonse Cudného (791-842), který nechal v místě Jakubova hrobu postavit malý kostelík. Mimořádného hrobu si údajně všiml poustevník Pelayo, kterého zaujal zvláštní třpyt hvězd. Biskupství, které zde fungovalo, bylo pak společně s ostatky přesunuto do Santiaga de Compostela, kde nechal Alfons v roce 816 postavit chrám.
Ten byl pak 25. července 816 vysvěcen a tím bylo stanoven i den svátku Svatého Jakuba.

Zpráva o nalezení Jakubových ostatků se postupně šířila po celé Evropě a od 11. století se mnozí dvořané a panovníci vydávali poklonit k jeho hrobu.
V období reconquisty se navíc svatý Jakub stal velmi důležitou osobou a dostal nové přízvisko - Jakub Maurobijec. Objevení jeho hrobu se totiž velmi hodilo katolickému odboji proti maurům, kteří v té době Španělsko ovládali. Katolíci tím získali svého svatého, ke kterému se mohli modlit a který jim pomáhal. Z tohoto období pochází mnoho zobrazení Sv. Jakuba, na kterých je nejčastěji ztvárněn jako postava sedící na bílém koni a bojující po boku Španělů proti maurům.
Svatý Jakub je uctíván jako patron Španělska, ochránce bojovníků a poutníků. Jeho památku vyznává řád svatojakubských rytířů. Nejčastěji bývá znázorněn jako poutník s holí, kloboukem, brašnou a mušlí hřebenatkou.
Santiago de Compostela jako takové bylo založeno již na přelomu 4. a 5. století. Název města je odvozen z latinského Campus Stellae, tj. hvězdné pole. Později byl název zkomolen na Compostela. K místu na severozápadě Španělska vzniklo několik poutních cest, lemovaných kláštery, kostely a kaplemi a k místu Jakubova hrobu proudí poutníci z celého světa.
Papež Alexandr III. udělil Santiagu de Compostela titul Svatého města, podobně jako jej má Řím a Jeruzalém.
Za papeže Kallixta II. vznikla tradice svatého roku, který se slaví v každém roce, kdy Jakubův svátek (25. července) připadne na neděli.

Na závěr jednu zajímavost - na stavbě katedrály, která byla přestavována a zvětšována od konce 8. do 12. století, se podíleli samotní poutníci. Bývalo tradicí, že poutníci, když procházeli městečkem Triacastela, dostali kámen z tamního lomu a nesli jej až do vápencových pecí v obci Castaňeda (cca 85 km). Kameny z tohoto místa se pak používaly na stavbu katedrály. Tento zvyk - nošení kamenů, se neztratil ani po dostavění katedrály. Dodnes poutníci symbolicky nesou nějaký kamínek ze své země a nechávají jej u místa zvaného "Cruz de Hierro" (Železný Kříž) .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mother of the bride dresses dillards mother of the bride dresses dillards | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 12:24 | Reagovat

Thank you a lot for your interesting post. I have been searching for such information for a very long time. Not everything is fully easy to understand to me, but it is definitely interesting and worth reading.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama