Camino s miminkem

3. července 2015 v 11:47 | Klára Švachová |  Rady&Tipy
S laskavým svolením Kláry zveřejňujeme její povídání o putování s desetiměsíčním miminkem.

ÚVOD

Já a můj téměř desítiměsíční syn Sebastian jsme na jaře roku 2014 podnikli pěší pouť z Porta do Santiaga de Compostela. Byl to pro nás moc hezký zážitek, i když zřejmě trochu ojedinělý. Sebastian byl nejmladší poutník a žádné jiné děti, které by šly pouť, jsme nepotkali. Stále jsme se setkávali s údivem, jak je možné, že miminko může zvládnout takovou pouť. Když už jsme byli z pouti doma, dokonce jsem potkala maminku, která říkala, že se taky chtěla vydat se svým miminkem na pouť do Compostely, ale že to nakonec vzdala, protože měla strach, že by to nezvládli.


I když už se to trochu zlepšuje, myslím si, že pořád ještě přetrvává představa toho, že dětem je nejlépe doma, a není úplně zvykem s nimi cestovat. Já si naopak myslím, že děti, stejně jako dospělé, může cestování obohatit. Mohou slyšet jiné jazyky, vnímat jinou kulturu a vidět jiné věci, než na jaké jsou zvyklí doma. Svět se tak stane jaksi širší a bohatší.
Proto chci přispět se svou troškou do mlýna, a popsat naši cestu a ukázat, že i s dětmi je možné cestovat, a to třeba i pěšky.

Co se týče naší cesty do Compostely, nechala jsem věcem volný průběh. Tušila jsem, že bychom cestu mohli nějakým způsobem zvládnout, ale nechtěla jsem nic lámat přes koleno, a prioritou cesty bylo, aby nám spolu bylo dobře, ne abychom stůj co stůj došli z Porta do Compostely.
Zkrátka nelpěla jsem na tom, že někam musíme dojít nebo že musíme něco dokázat, a možná i proto se nám šlo lehce, a Camino byl pro nás krásný zážitek.

Jak možná víte, když jdete na pouť, je velice důležité vybrat si vhodného společníka. Není úplně lhostejné, s kým budete trávit dva či tři týdny na cestě, s kým budete chodit několik kilometrů denně, s kým budete jíst a spát a povídat si. Já jsem moc ráda, že jsem mohla jít se Sebastianem, protože přinášel svůj dětský pohled na svět a svoje zaujetí přítomností, a proto se pouť nestala jenom nějakou honičkou za cílem nebo sportovním výkonem. Chtě nechtě jsme se museli občas zastavit a dívat se na zvířátka, čichat ke květinkám, házet kamínky do potůčků a čabrat se ve studánkách.


Ještě chci podotknout, že jsme šli Camino opravdu jenom my dva, já a Sebastian. Šlo se nám spolu moc hezky a mám pocit, že i díky této cestě jsme se k sobě dostali nějak blíž. Tímto bych hlavně chtěla dodat odvahu svobodným maminkám. S dětmi je možné realizovat spoustu věcí a není čeho se bát. Většinou stačí jenom rozbořit hranice a odstranit předsudky, které máme v mysli, a objeví se spousta možností.

JAKOU CESTOU SE VYDAT?

Do Santiaga vede spousta cest, různých délek i náročností. My jsme se rozhodli pro portugalskou cestu (Camino Portugués). Celá vede z Lisabonu přes Porto až do Santiaga, ale jelikož z Lisabonu do Santiaga je to něco přes 600 km a navíc na trase Lisabon-Porto není moc albergů, naše pouť nakonec vedla z Porta do Santiaga de Compostela, což je nějakých 240 km. Cesta byla nenáročná, s minimálním převýšením, vedla převážně přes malé vesničky a přes přírodu, takže se šlo velice pohodlně a příjemně. Cesta je dobře značená, téměř není kde zabloudit, a velkou výhodou je i to, že albergy jsou relativně blízko u sebe. Většinou nemusíte mít obavy, že tam nezvládnete dojít.
Velice doporučuji průvodce, podle kterého jsme šli my, napsal ho John Brierly a jmenuje se A pilgrim´s guide to the Camino Portugués. Je velice podrobně a přehledně napsaný, jsou tam zaznačeny všechny albergy, ale i hostely a hotely a penziony, restaurace a bary, a také studánky a místa, kde můžete nabrat vodu. Každý úsek je popsán velice detailně, včetně převýšení a počtu kilometrů a alternativních cest.
Je taky hodně poutníků, kteří začínají až na španělské hranici ve městě Tui, které je od Santiaga vzdálené už jen něco málo přes 100 km.

V době, kdy jsme byli na pouti my, tedy na přelomu dubna a května 2014, byl na všech ubytovnách v Portugalsku dobrovolný příspěvek za ubytování, ve Španělsku pak 6 euro za noc.

Obzvlášť v Portugalsku mě velice mile překvapil přístup k dětem. Začalo to hned jak jsme vystoupili z letadla. Potřebovali jsme se dostat na hostel, a jeli jsme zrovna tramvají, která byla nacpaná až k prasknutí, bylo horko, Sebastian byl unavený z letu a vůbec nebyl v dobré náladě. Tuto nezáviděníhodnou situaci ale úplně změnily reakce lidí okolo. Všichni se na nás usmívali, hned nás pustili sednout, někteří přidržovali batoh, kerý jsem sice měla položený na podlaze, ale který každou chvíli padal, pán poblíž nás prozkoumal obsah svých kapes a vzápětí půjčil Sebastianovi klíče, aby si měl s čím hrát. Hned jak ho to omrzelo, přitočila se k němu další paní a nechala ho hrát si s knoflíky, které měla na kabátě. To všechno bylo podpořeno úsměvy a veselými obličeji ostatních spolucestujících.
Nejdřív jsem si myslela, že to byla prostě jenom souhra náhod a že jsme prostě natrefili na několik milých lidí pohromadě v tramvaji, ale pokračovalo to dál. Když jsme vystoupili, každou chvíli na ulici někdo Sebastiana pohladil, poslal mu pusinku nebo se alespoň usmál. Když jsme dorazili na hostel, na recepci byli dva lidi, a zatímco jednomu jsem předkládala pasy, druhý automaticky začal Sebastianovi ukazovat tužky a těžítka a trhat s ním nějaké papíry. Když jsme pak šli do obchodu, prodavačky se předháněly, s čím by mi tak ještě mohly pomoct, a zároveň stíhaly Sebastiana štípat do tváří a věnovat mu ty nejveselejší úsměvy.
To už jsem začínala chápat, že asi nejde o náhodu, ale že lidi se tady tak k dětem prostě chovají. Sebastian si to patřičně užíval a já se nepřestávala divit. Asi nejvíc mě ale překvapilo, jak se v Portugalsku k dětem chovají muži. Z mých zkušeností to v Česku vypadá tak, že pokud si vůbec někdo dítěte všimne, je to zpravidla žena. Nestalo se mi, že by na ulici ke kočárku přiskočil muž a řekl: to je ale krásné miminko. V Portugalsku je to ovšem naprosto běžné. Mladí, staří, muži i ženy, všichni tam dětem věnují pozornost a vypadají tak nějak šťastněji než u nás. Děti jsou rády, že si jich někdo všímá, a dospělí dobře vědí, u koho naleznou radost.

VĚK DÍTĚTE A JEHO POVAHA

Věk dítěte je jedním z určujících faktorů, když se rozhodnete jít s ním pouť. Cesta s měsíčním miminkem bude asi vypadat úplně jinak, než cesta s pětiletým dítětem.

Umím si představit jít na pouť i s úplně malým miminkem (řekněme 2-6 měsíců, i když je možné, že to jde i dřív, pokud se na to cítí jak maminka, tak miminko). V jistém smyslu to může být v tomto věku nejjednodušší, protože miminko většinu času spí a nemusíte se až tak moc starat o to, čím ho zabavit. A navíc ještě moc neváží, což je nemalá výhoda, protože při pouti pocítíte každý kilogram, který nesete navíc. Je možné mít miminko uvázané v šátku na břiše, takže ho můžete v průběhu cesty kojit. Na zádech můžete nést nějaký menší batoh s věcmi a dál víceméně není o co se starat. Určitě je ale nutné vybrat vhodné počasí, asi není dobré jít uprostřed léta, když pálí sluníčko.

Když jsme šli na pouť my, Sebastian právě končil svůj devátý měsíc. Podstatné bylo to, že ještě neuměl chodit, protože od té doby, co chodí, nechce sedět v kočárku ani v nosičce. Na pouti ale v nosičce ještě seděl, i když jsem se mu musela hodně přizpůsobovat. Sebastian je velice živý, málokdy je v klidu a pořád musí něco dělat. Proto i když seděl v nosičce, museli jsme se zastavovat a trhat květiny a něco si vyprávět, občas jsme se prostě zastavili někde na louce a hráli jsme si. V nosičce vydržel sedět třeba hodinu nebo dvě za den, ale řešili jsme to tak, že v nosičce dopoledne i spal, takže jsem mohla mezitím něco ujít. Samozřejmě jsme tomu přizpůsobovali i délku trasy. V průměru jsme ušli asi 15 km za den.

Když už má dítě více než jeden rok, je asi vhodnější jet na pouť na kole a dítě mít na sedátku. Jednak je docela namáhavé ho nosit (po svých ještě 15 km denně asi neujde), navíc většina dětí v tomto věku potřebuje akci, a sedět několik hodin v nosičce asi není to pravé ořechové (i když samozřejmě záleží na konkrétním dítěti).

Asi od třetího roku si myslím, že by dítě mohlo pouť ujet i samo na kole, případně by chvilku jelo a chvilku by se vezlo na sedátku. Asi je to individuální a zatím zkušenosti nemám, ale až syn vyroste, ráda bych se o něco takového pokusila, a pokud to půjde dobře, zase o tom něco napíšu.

Takže jak už jsem psala výše, věku je třeba cestu přizpůsobit, ale myslím si, že pouť je možné uskutečnit prakticky v jakémkoliv věku dítěte. To nejpodstatnější je vztah mezi rodičem a dítětem.

Důležitá je i povaha dítěte, s klidným miminkem se prostě půjde klidněji než s miminkem, které vyžaduje hodně pozornosti a podnětů. Asi je třeba brát na to ohled a cestu tomu přizpůsobit, a snažit se, aby i pro dítě byla cesta zajímavá.
Je dobré si uvědomit, že děti nechápou cestu jako přesun z bodu ´a´ do bodu ´b´, ale jako neustálou hru (vlastně, berou tak nejen cestu, ale i celý život). Dospělý může cestu jistým způsobem korigovat a určovat směr, ale myslím si, že i pro dospělého člověka je obohacením přistoupit na svět hry. Nechat se vtáhnout do přítomnosti, na chvilku odložit zábrany a vnímat svět všemi smysly.


KDY VYRAZIT NA CESTU

My jsme vyrazili na přelomu dubna a května a s počasím jsme byli spokojení. Pršelo nám jen asi první dva dny, které jsme ale strávili v Portu, a potom už celou pouť ani kapka. Celou dobu svítilo sluníčko, ale odpoledne už většinou bývalo dost horko, tuším že asi přes třicet stupňů. Řešili jsme to tím, že jsme podstatnou část cesty (někdy i celou) ušli už dopoledne, abychom se odpoledne nemuseli pálit na sluníčku. Ale i kdyby,cesta stejně obvykle vedla přírodou a lesíky, takže bylo příjemně i ve větším horku.
Další výhodou bylo to, že v tuto dobu ještě nechodí velké množství poutníků, takže jsme neměli problém, že by na nás nezbylo místo na albergu, ani jsme se nemuseli tlačit na cestě s dalšími stovkami lidí.
Počasí bylo natolik hezké, že jsme se dokonce jednou koupali v zálivu.

Pokud chcete spíš chladnější počasí, je možná dobré vyjít na začátku dubna, možná už v březnu, nebo potom někdy k podzimu, tipovala bych třeba říjen.
S malými dětmi bych možná ale nedoporučovala léto, protože bývá opravdu velké horko.
V zimě zase naopak hodně prší, což asi taky není na pouť moc příjemné.


STRAVOVÁNÍ

V době, kdy jsme šli Camino, jsem Sebastiana ještě téměř plně kojila, takže s tím, co bude jíst nebo pít, jsem si nemusela dělat starosti. Většinou to vypadalo tak, že když jsem něco jedla já, a Sebastian na to měl chuť, dala jsem mu kousek taky, ale spíš zkoumal co to je a různě si s tím hrál. Mám pocit, že mu to prostě přišlo jenom zajímavé, a že co se týče výživy, stačilo mu kojení. Jen když bylo horko, dávala jsem mu občas na lžičku vodu, aby měl dostatek tekutin. Jinak rozhodně nezhubl ani neprojevoval žádné strádání. Navíc každou chvilku od někoho dostal nějakou sladkost, jogurt nebo přesnídávku (Sebastian tady poprvé ochutnal lízátko), ale většinou to dopadlo tak, že jsem to dojídala já.

Po cestě je poměrně dost restaurací a barů, mnohé z nich nabízejí tzv. Menu del peregrino (menu pro poutníky). Je ale třeba dát si pozor na to, že většina restaurací je vpodvečer zavřená (většinou mezi čtvrtou a sedmou), což například nám moc nevyhovovalo.
Téměř v každém albergu je ale kuchyňka, takže si můžete uvařit i sami. Někdy bývá ale hůř vybavená, takže úplně spoléhat se na to nedá.
Ve městě, kde je alberg, většinou bývá i obchod, ale taky jsou výjimky. Pokud máte ale průvodce (např. Již zmíněného Brirleyho), obvykle na to upozorní a můžete si nakoupit předem.
Moc ale nedoporučuju nakupovat na víc dní dopředu, jednak se potraviny v horku rychle kazí a jednak musíte nést další váhu navíc.
Taky moc nedoporučuju velké lahve s vodou, protože jsou těžké. V průvodci jsou zaznačené bary a studánky, takže my jsme to řešili tak, že jsme měli jen půllitrovou lahev, a vždycky se více napili u studánek nebo v barech, a většinou od jedné studánky ke druhé nám půllitrová lahev vystačila.
Moc se mi líbilo, že obzvlášť v Portugalsku se dá koupit čerstvé místní ovoce a zelenina za nízké ceny. Jak v supermarketech, tak v různých malých zeleninových krámcích, taky se nám několikrát stalo, že jsme potkali lidi prodávat pomeranče ze zahrady přímo u cesty.

Co se týče cen, je Portugalsko ráj. Ve Španělsku už je to trošku horší, zvlášť když si zvyknete na Portugalské ceny, tak Vás Španělsko potom trochu zaskočí.

Trochu problematické stravování je, když jste vegetariáni. Vegetariánská jídla v restauracích moc nehledejte. Snad ve větších městech, jako v Portu a Santiagu, ale jinde je to obtížnější.
Většinou nebývá problém se snídaní nebo svačinou. Pokud si dáte sendvič, bagetu nebo salát, a na jídelním lístku je napsané, že je v ní maso, ochotně to připraví i bez něj.
Obědy ale budete mít zpravidla velice monotónní.
Mám jednu hezkou příhodu. Jedno odpoledne jsme obědvali spolu s dalšími poutníky v restauraci. Většina si dala nějaké menu, jen já a ještě jedna paní jsme měli tzv. tortilla de patatas (jsou to v podstatě brambory s vajíčkem udělané jako omeleta). Na druhý den jsem zase seděla v restauraci a obědvala tortillu de patatas. Po chvilce se objevila ta paní, přisedla si, a pobaveně se zeptala, jestli jsem taky vegetariánka. Ano, obě dvě jsme toto jídlo obědvaly statečně už celý týden.

Maso mi v jídelníčku vůbec nechybělo, přestože jsem se zpočátku obávala, že třeba budu mít méně síly. Ale bylo to spíš naopak. Jedla jsem ještě méně než obvykle, ale měla jsem daleko víc síly a energie. Myslím si, že to bylo hlavně tím, že jsme byli celé dny na vzduchu a na slunci a v přírodě, a příroda jak známo dodává energii. Alespoň u nás to platilo.


CESTOVÁNÍ LETADLEM

Pokud sháníte letenky, doporučuju hledat přes www.skypicker.com.
Můžete si tam nastavit místo a den odletu, a hlavně porovnat ceny od různých leteckých společností, takže si můžete jednoduše najít tu nejlevnější letenku.
Nejlépe se do Španělska či Portugalska dostanete s nízkonákladovými leteckými společnostmi Vueling, Wizzair nebo Ryanair.
Děti do dvou let cestují ´´zdarma´´, s tím, že platí poplatek, který činí něco kolem 30 eur (u každé letecké společnosti se to může mírně lišit). V tomto poplatku je zahrnutý právě převoz kočárku (my jsme neletěli s kočárkem, ale s krosničkou na nošení dětí a nebyly s tím problémy, byl uznán jako kočárek a neplatili jsme nic navíc).
Pokud jste s dětmi letadlem ještě necestovali, určitě si dobře přečtěte informace dané letecké společnosti ohledně cestování dětí, ať vás potom něco nepřekvapí.

Každé miminko je asi jiné, a možná ne každému se bude let líbit. Myslím ale, že o tom, jestli se miminku let líbí nebo ne, můžou hodně rozhodnout i rodiče.
Sebastian zvládnul let moc dobře, nejlepší byla samozřejmě letištní hala, kde je velký prostor a spousta zajímavostí. Tuším, že na letištích bývají i dětské koutky, tam se dětem většinou líbí, nebo Sebastianovi se líbilo pozorovat z oken letadla a chodit po čtyřech po letištní hale.
V letadle už to může být trošku složitější. V letadle děti pláčou většinou při vzlétávání a při přistávání. Nejdřív jsem si myslela, že je to kvůli tomu, že jim třeba zaléhá v uších nebo něco podobného, ale možná to bude trochu něčím jiným.
Při vzlétání totiž musí miminko sedět na klíně rodiče, musí mít hlavičku otočenou směrem dopředu, a být připoutáno bezpečnostním pásem. A pak už samozřejmě záleží na leteckém personálu, nakolik kontroluje cestující a nakolik jim vštěpuje toto pravidlo.
Nás to trošku zaskočilo, protože jsme nasedli do letadla, Sebastian byl v šátku a já jsem ho kojila, a on už pomalu usínal, a pak nám nějaká nekompromisní letuška podala bezpečnostní pás a dbala na správné dodržení instrukcí. Naštěstí jsme to zvládli vcelku dobře, ale hodně dětí v letadle plakalo. Totéž se dělo potom při přistávání.
Na zpáteční cestě byly ale letušky docela milé a chápavé, a nevyžadovaly tak striktně, aby děti seděly podle příruček, takže se nám vzlétalo a přistávalo o poznání lépe.
Průběh letu Sebastian zvládl krásně, sama jsem se divila, že byl klidný, listovali jsme si v reklamních časopisech, které byli v letadle, a já jsem jenom žasla, že neprojevuje žádné známky nespokojenosti. Je třeba počítat s tím, že v letadle je velice málo místa, opravdu se není moc kam hnout, takže to může být pro děti trochu nepohodlné. Jak ale říkám, i Sebastian, který má veliké problémy zůstat na jednom místě déle než půl minuty, překvapil, a celou cestu se choval moc hezky.

Někdy bývá problém s přestupními lety. My jsme po cestě tam i zpět přestupovali v Barceloně. V obou případech nám to vyšlo tak, že jsme dorazili večer a ráno nám letělo přípojné letadlo.
Co s tím? Asi záleží na tom, kolik peněz hodláte investovat. Můžete si samozřejmě vzít taxík a jet z letište do nejbližšího hotelu, tam přespat, a ráno taxíkem zpátky na letiště.
To je asi nejpohodlnější, ale taky nejdražší a nejméně zajímavá varianta.
Nebo je možné dojet veřejnou dopravou do nejbližšího hostelu a přespat tam, což jsme udělali na zpáteční cestě. Je pravda, že jsme se vyspali dobře, prohlédli jsme si Barcelonu aspoň při cestě autobusem, ale bylo to trošku namáhavé, zdlouhavé a taky to nebylo úplně zadarmo.

A pak je ještě jedna možnost: přespat přímo na letišti.
Nevím, kolik devítiměsíčních dětí spalo na letišti, ale Sebastian má takový zážitek za sebou. Je samozřejmě třeba počítat s tím, že každé letiště je jiné, na některém to jde líp, na některém hůř.
Jestli chcete nějaké informace o spaní na letištích, pak je dobré navštívit webovou stránku: www.sleepinginairports.com. Je tam seznam všech možných letišť a zkušeností a rady lidí, kteří tam spali.
Nám se v Barceloně nespalo špatně. Je pravda, že už jsem se asi vyspala i líp, ale Sebastian spal hezky celou noc, a ani si nevšiml, že je něco jinak. Hodně asi záleží na tom, jak jste vybavení. Když si vezmete nafukovací karimatku a spacák a polštářek, asi se vám bude spát pohodlně. My jsme nechtěli brát moc věcí s sebou, takže jsme si vystačili s bublinkovou fólií a s dekou.
Naštěstí jsme našli dětský koutek, kde byla podlaha trošku měkčí a teplejší než ve zbytku haly, kde byla dlažba. Už když jsme přicházeli, spaly tam nějaké dvě slečny, takže jsme nebyli jediní exoti na celém letišti.
Ještě je třeba dodat, že jsme spali v prostoru letiště, které bylo jenom pro odbavené cestující nebo pro cestující, kteří právě přiletěli, takže to bylo rozhodně bezpečnější, než spát ve veřejné hale, kde může přijít kdokoliv.


V ČEM NOSIT MIMINKO

Já jsem Sebastiana nosila v krosničce na nošení dětí. Je jich spousta druhů a spousta značek, možná dvě nejznámější jsou Salewa a Deuter.
My jsme měli Deuter Kids Comfort III, a byli jsme spokojení. Je asi třeba si přečíst různé recenze na internetu a potom se rozhodnout.
Bohužel, není to úplně levná záležitost, nosička, kterou jsme měli my, stojí běžně asi kolem šesti tisíc, ale my jsme ji sehnali tuším za tři a půl tisíce z bazaru. Tuším, že potom nebude problém ji zase prodat, takže v tomto smyslu to velká investice není.
Je tam prostor, kde sedí miminko, pod ním je dvacetilitrový prostor, do kterého můžete dát věci, a pak ještě malá kapsička třeba na doklady.
Vím, že ne každý je schopný představit si nacpat věci pro sebe a pro miminko na měsíc do dvacetilitrového batůžku, ale možné to je.
Jak konkrétně to je možné, popíšu v kapitole Co s sebou.
Nosička se mně nosila pohodlně. Než jsem vyšla na cestu, trochu jsem se obávala toho, jestli to nebude moc těžké, nosit tolik hodin denně takovou váhu, ale po pár dnech jsem ani necítila, že mám něco na zádech. Zřejmě to zapříčinil zvyk.
Teoreticky by bylo možné použít i kočárek s dobrými koly, ale osobní zkušenost s tím nemám.


Často jsme využívali také šátek na nošení dětí, obvykle po příchodu na ubytovnu, když jsme si třeba ještě chtěli prohlédnout město nebo zajít něco nakoupit. Šátek jsme taky dost využili na uspávání, protože na albergu nebylo vždycky takové ticho, aby se Sebastianovi dobře usínalo, takže jsme to řešili tak, že jsem dala Sebastiana do šátku a šli jsme na procházku a on po cestě usnul, a pak už jsem ho jenom na albergu přendala ze šátku na postel.
Se Sebastianem jsme si šátek vyloženě oblíbili - nejen na cestě, ale všude a při všech možných příležitostech.

Určitě je vhodné všechna nosítka ještě před cestou vyzkoušet, ať si můžete být na cestě jistí, že v této oblasti nebudete muset řešit problémy.


PLENY A PŘEBALOVÁNÍ

Je třeba si dobře rozmyslet, jakou část dvacetilitrového batohu budou zabírat plenky.
My jsme se Sebastianem částečně využívali bezplenkovou metodu. Samozřejmě je třeba s ní začít ještě před samotnou cestou, chce to trochu cviku, ale obzvlášť na takovýchto cestách může hodně pomoct.
V praxi to vypadalo tak, že jsem s sebou měla asi tři látkové pleny, které jsme využívali přes den, s tím, že co nejvíce jsem se snažila, aby Sebastian mohl čurat na záchodě nebo venku na trávě, a přes noc jsme používali jednorázové plenky, kterých jsem s sebou vzala tuším patnáct, a jednou jsem koupila ještě nějaké malé balení nových.
Pokud Sebastian počural přes den nějaké látkové pleny, po příchodu na alberg jsem je vyprala, a do rána bez problémů uschly.

CO S SEBOU

Každý bude mít asi trochu jiný seznam, ale pokusím se sepsat, co jsme s sebou brali my.

Hygiena
- deodorant (čím menší típ lépe, doporučuju tuhý nebo kuličkový)
- šampon (brali jsme tuším 50 ml balení)
- mýdlo (tekuté, taky 50 ml, používala jsem ho i na praní, když došlo, tak jsem ho někde u umyvadel zase doplnila, nebo je možné koupit nové malé balení)
- vlhčené ubrousky (brala jsem jedno malé balení, kde jich bylo 10, a stačilo nám to. Vždycky jsem se snažila Sebastiana umývat raději ve vodě, ať už někde v potůčku, v restauraci nebo na albergu.)
- tampony (případně vložky nebo menstruační kalíšek)
- balzám na rty
- krém nebo opalovací krém (já jsem vzala malou niveu, kterou jsme moc nepoužívali. Někdo možná využije opalovací krém - u nás to proběhlo tak, že přestože svítilo sluníčko, nespálilo nás, takže jsme opalovací krémy nepoužívali.)
- náplasti (taky jsem je naštěstí nevyužila, ale na pouti bylo hodně lidí, kteří měli problémy s puchýři na nohách)
- paralen, ibalgin, čípky, malý krém na opruzeniny (vzala jsem pro jistotu s sebou, ale nic z toho jsme nepoužili)
- manikurní nůžky
- plenky (vzala jsem asi 15 jednorázových, které jsem později přikoupila, a asi tři látkové a jedny plenkové kalhotky)
- papírové kapesníkyOblečení (moje)
- spodní prádlo (stačí pár kousků, každý den je možné si je na albergu vyprat)
- ponožky (bohatě stačí troje, možnost praní)
- tričko s krátkým rukávem 2x
- tričko s dlouhým rukávem 1x (používala jsem ho na spaní)
- mikina 1x
- legíny 1x (používala jsem na spaní)
- kalhoty 1x (měla jsem sportovní, s odepínatelnými nohavicemi, takže jsem je využívala jako kalhoty i jako kraťasy)
- tenká, nepromokavá bunda s kapucí (1x)
- kšiltovka 1x (případně klobouk, nebo prostě něco na hlavu)
- dobré, prochozené boty (myslím si, že není úplně vhodné brát pohorky, většinu lidí z nich bolely nohy. Já jsem měla kotníkové sportovní boty, a šlo se mi dobře, bez puchýřů.)
- šátek na krk 1x


Oblečení (Sebastian)
- teplý, flísový overal s kapucí 1x
- punčocháče 2x (jedny z nich trochu teplejší)
- body s krátkým rukávem 2x
- tričko s dlouhým rukávem 2x
- kšiltovku, klobouček nebo šátek na hlavu
- teplé ponožky 2x (případně bačkůrky nebo botičky, záleží, jestli už miminko chodí nebo ne)
- rukavičky (ano, jedny jsem vzala, a několikrát jsme je i použili brzo ráno, když už jsme byli na cestě a když bylo ještě chladno)
- mikina 1x


Další potřebné věci
- doklady (nezapomeňte vyřídit občanku nebo pas i pro miminko, bez toho vás nepustí do letadla)
- telefon
- foťák
- šátek na nošení miminek
- krosna na nošení dětí
- lahev na vodu
- průvodce (nám se šlo dobře podle Brierleyho)
- peníze (platební karta)
-tenký spacák nebo deka (my jsme to vyřešili sešitou dekou, protože jsem nestihla včas koupit vhodný spacák. Na ubytovnách ale obvykle jsou peřiny nebo alespoň nějaké deky, a nikdy nám nebyla zima. Je možné vzít taky spacák pro miminko, ale mně se nechtěla tahat další věc navíc, takže jsem Sebastiana v noci, když bylo chladněji, balila do šátku).


NOCLEH

Je třeba říct, že albergy nejsou jediná možnost noclehu. Když si něco připlatíte, můžete spát v hotelech, hostelech nebo penzionech, kterých je na cestě poměrně velké množství. Když naopak nechcete platit vůbec nic a být naprosto nezávislí, můžete spát ve stanu, ale musíte nosit další kila navíc. Nebo zkusit najít nocleh přes couchsurfing (www.couchsurfing.org.). (Pokud hodně cestujete a couchsurfing neznáte, doporučuju se na něj aspoň podívat, je to skvělá věc. V podstatě jde o to, že lidé z celého světa nabízí místo na spaní u sebe doma cestovatelům z celého světa, takže buď taky můžete nabídnout svůj gauč a poznávat cestovatele, případně je trochu provést vaším městem či krajinou, nebo sami můžete cestovat a tímto způsobem poznávat místní. Na cestě do Santiaga jsem couchsurfing nevyužívala, ale při cestování jsem přes couchsurfing využila už několikrát, i s mým synem, a mám samé pozitivní zkušenosti).

My jsme tedy při cestě do Santiaga využívali albergy, což jsou ubytovny speciálně pro poutníky. Počet míst i komfort se liší alberg od albergu, ale vždy můžete počítat s postelí či matrací a s tekoucí vodou, která tuším byla vždycky dokonce teplá. Většinou najdete i kuchyňku, někdy lépe, někdy hůř vybavenou, často se připojíte i k wi-fi, většinou máte k dispozici i nějakou tu teplou deku. Vždycky se dá nějak vyprat, někdy jen v umyvadle, ale většinou jsou někde na albergu i valchy a šňůry na prádlo.

Spí se na pokojích po deseti až dvaceti lidech, a tady je třeba trochu se zamyslet, jak to udělat, aby se vyspalo i miminko i další poutníci, protože každý má trochu jiné potřeby.
Na pokojích bývá většinou klid, ale není to takový ten čistě sterilní klid, který většinou potřebujete k uspání miminka. Občas si prostě někdo přijde vybalit batoh, někde se někdo polohlasem baví atd.
A navíc Sebastian chtěl spát věčer už třeba kolem sedmé, zatímco ostatní chodili až okolo desáté. Co s tím? Večer, když byl Sebastian unavený, dala jsem ho do šátku a šli jsme na procházku, kde usnul. Pak jsem ho přendala na postel, a to už většinou spal tvrdě a občas nějaké to šustnutí mu nevadilo.
Je potřeba brát ohled přes noc na ostatní lidi, takže asi není moc vhodné, když se miminko uprostřed noci budí a brečí. Sebastian se v noci ještě probouzel na kojení, ale nebrečel - spali jsme vedle sebe na posteli, a když se chtěl kojit, začal se hýbat, já jsem to ucítíla, dala jsem mu napít, a hned zase tvrdě usnul, takže jsme nikoho kolem sebe nebudili.
(Společný spánek s miminkem na jedné posteli je skvělý nejen při cestování, kdy většinou nic moc jiného nezbývá, ale i doma. Vím, že jsou ohledně toho ještě pořád nějaké předsudky, ale já to považuju za nejpřirozenější a nejpohodlnější způsob spánku. Se Sebastianem spíme odmalinka na jedné posteli, a proto nikdy v noci nemusel brečet - prostě se pohnul, a já ho ještě v polospánku nakojila, a zase jsme mohli oba dva spát dál. Většinou jsme prostě plynule usnuli během kojení, a tak jsme ráno vždycky oba dva dobře vyspaní. Proto jsem noční probouzení a kojení nikdy nemusela brát negativně, a ani Sebastian se nemusel probuzet úplně a vysilovat se pláčem. Myslím, že se společným spánkem se dá začít kdykoliv, a snad i miminko, které v noci obvykle pláče, by se mohlo tímto způsobem uklidnit, a třeba by se s ním potom i dobře cestovalo).
ZÁVĚREM

Jestli jsem někoho inspirovala k pouti nebo celkově k cestování s dětmi, jsem moc ráda.
Různé názory, dotazy, připomínky můžete když tak psát na můj e-mail: kajka333@seznam.cz.
Budu se snažit odpovědět.

Buen Camino! :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (857)
Zobrazit starší komentáře

801 DsbgIgnige DsbgIgnige | E-mail | Web | 28. prosince 2017 v 9:44 | Reagovat

loans payday loans
<a href="https://paydayploansonline.org/">cash loans</a>
bad credit payday loans uk
<a href="https://paydayploansonline.org/">online payday loans</a>

802 JtaxEdgelm JtaxEdgelm | E-mail | Web | 28. prosince 2017 v 16:20 | Reagovat

direct loan lenders online
<a href="https://badcreditnyrc.org/">payday loans near me</a>
1st payday loan free
<a href=https://badcreditnyrc.org/>fast payday loans</a>

803 DsbgIgnige DsbgIgnige | E-mail | Web | 28. prosince 2017 v 22:11 | Reagovat

guaranteed online personal loans
<a href="https://paydayploansonline.org/">pay day loan</a>
short term loans
<a href="https://paydayploansonline.org/">pay day loans</a>

804 JbsxxEdgelm JbsxxEdgelm | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 21:49 | Reagovat

personal loan calculator
<a href="https://quickkiinstallmentloans.org/">loans payday</a>
direct payday lenders no teletrack
<a href=https://quickkiinstallmentloans.org/>online payday loans</a>

805 desireerl3 desireerl3 | E-mail | Web | 30. prosince 2017 v 9:57 | Reagovat

Long dick shemales  
http://shemale.replyme.pw/?private.adriana
  xshemale taranny sex shmel movies ebony shemaled free shemal movies

806 James James | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 15:23 | Reagovat

Thanks for the post.Really looking forward to read more. Will read on

807 DsbcIgnige DsbcIgnige | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 2:40 | Reagovat

personal loans people bad credit
<a href="https://installmentccy.org/">best payday loans</a>
loan affiliate programs
<a href="https://installmentccy.org/">easy loans</a>

808 Danielcound Danielcound | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 4:18 | Reagovat

dessertsfactory.com  -   Sweet Recipes For Everyone

809 David David | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 17:08 | Reagovat

An attentiongrabbing dialogue is worth comment. I believe that you must write extra on this subject, it won't be a taboo topic but typically persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

810 DnbcIgnige DnbcIgnige | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 11:06 | Reagovat

direct payday loans
<a href="https://paydaynnoo.org/">online payday loans direct lenders</a>
fresno california
<a href="https://paydaynnoo.org/">payday advances</a>

811 Zbstspoomo Zbstspoomo | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 4:19 | Reagovat

small business loans
<a href="https://paydayvtuloans.com/">cash advance loan</a>
bad credit no credit check payday loan
<a href=https://paydayvtuloans.com/>payday loans online same day</a>

812 Davidpab Davidpab | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 8:10 | Reagovat

Новая функция графического редактора, получившая название Select Subject, работает на базе приложения Adobe Sensei, которое использует для обработки контента машинное обучение, подробнее читайте на сайте <a href=http://ladyup.ru>ladyup.ru</a>

813 Zqvyspoomo Zqvyspoomo | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 19:29 | Reagovat

fast loans with bad credit
<a href="https://cashikdadvance.com/">cash advance inc</a>
small payday loans
<a href=https://cashikdadvance.com/>online payday loans</a>

814 DmdIgnige DmdIgnige | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 20:14 | Reagovat

24 hour payday loans
<a href="https://installmentokmloan.com/">cash advance loans</a>
guaranteed payday loans direct lenders
<a href="https://installmentokmloan.com/">get installment loan</a>

815 florencerr3 florencerr3 | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 0:12 | Reagovat

Started unusual cobweb predict
http://machinery.feed.yopoint.in/?post-odalys
porn star in bruno movie tafnny porn old you porn porn dirty talk sex porn free directory

816 William William | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 3:49 | Reagovat

Hi, I desire to subscribe for this web site to obtain latest updates, therefore where can i do it please assist.

817 JbscEdgelm JbscEdgelm | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 18:21 | Reagovat

payday loans with bad credit
<a href="https://paydayacerloans.com/">same day payday loans</a>
loan companies
<a href=https://paydayacerloans.com/>payday loans online</a>

818 DndIgnige DndIgnige | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 20:09 | Reagovat

quick easy personal loans
<a href="https://paydayvtulo.org/">direct lender payday loans</a>
1 hour payday loans
<a href="https://paydayvtulo.org/">online payday loan</a>

819 JbbEdgelm JbbEdgelm | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 19:44 | Reagovat

military payday loans no
<a href="https://personalnae.org/">payday loans</a>
title loans texas
<a href=https://personalnae.org/>online payday loan</a>

820 Charles Charles | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 1:09 | Reagovat

Aw, this was a very nice post. In thought I want to put in writing like this moreover  taking time and actual effort to make an excellent article but what can I say I procrastinate alot and not at all seem to get something done.

821 AvitoA77Kn AvitoA77Kn | E-mail | 7. ledna 2018 v 13:32 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a556677</b>  Старый Телеграмм @a1garant    НЕДЕЙСТВИТЕЛЕН

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Рады будем предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам требуются конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

ваш аккаунт заблокирован авито что делать
купить аккаунт танки авито
могут ли заблокировать аккаунт на авито
как сделать несколько аккаунтов в авито
авито как перевести деньги с карты на карту

822 DcfxIgnige DcfxIgnige | E-mail | Web | 7. ledna 2018 v 13:56 | Reagovat

bad credit payday loan lenders
<a href="https://paydayacerl.org/">bad credit loan</a>
easy loans
<a href="https://paydayacerl.org/">installments loans</a>

823 farmaciaMOUCT farmaciaMOUCT | E-mail | Web | 7. ledna 2018 v 21:54 | Reagovat

Comprare cialis comprare acquistare prezzo online venezia farmacia
http://levitra.prezzoinfarmacia.com/compare-levitra-generico-senza-ricetta.html - Disfunzione erettile uomini acquistare cialis

824 RachelRoumn RachelRoumn | E-mail | 8. ledna 2018 v 1:15 | Reagovat

Paydayloans up to 1000$ USA

<a href=https://paydayloans-1000.com>personal loan</a>

825 Daniel Daniel | E-mail | Web | 8. ledna 2018 v 20:28 | Reagovat

I do accept as true with all of the concepts you have offered in your post. They're really convincing and will definitely work. Still, the posts are very brief for beginners. May you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

826 paulettetk3 paulettetk3 | E-mail | Web | 8. ledna 2018 v 23:48 | Reagovat

Right-minded started new project:
http://hattie.post1.telrock.org

827 MichaelShiem MichaelShiem | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 13:54 | Reagovat

Люди всегда были склонны к тому, чтобы фантазировать и придумывать что-то просто невообразимое. Это связано с тем, что повседневная наша жизнь иногда может быть довольно скучной и неинтересной, полной рутинных дел и забот, подробнее об этом читайте на сайте <a href=http://hayastannews.com>hayastannews.com</a>

828 Michaellic Michaellic | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 14:07 | Reagovat

Хочу сообщить форумчанам о том что к нам в Люберцы переехал магазин автозапчастей, в котором цены намного ниже, чем в том же Гранде или Стране запчастей.
магазин находится около жд станции Люберцы, заказать запчасти для своего автомобиля вы можете на сайте   http://buy-detali.ru/
Сам покупал там запчасти для мерседес спринтер и сэкономил около 30% по моим подсчётам, не в целях рекламы, а в целях помощи автовладельцас сыкономить свои средства в кризис, ну и персонал магазина будет рад новым клиентам.

829 Zmsspoomo Zmsspoomo | E-mail | Web | 9. ledna 2018 v 18:41 | Reagovat

online payday loans no credit check
<a href="https://paydayloans-online.us.com/">instant payday loans</a>
cash loans no credit check
<a href=https://paydayloans-online.us.com/>cash advance credit card</a>

830 jeanettedb2 jeanettedb2 | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 2:37 | Reagovat

After my new devise
http://cars.tube.purplesphere.in/?post-yolanda
african porn ghana tabitha tan porn videos porn free sex movies model interview reality porn video free tiny women porn

831 Fbdblaxia Fbdblaxia | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 2:53 | Reagovat

loan cash
<a href="https://paydayloans-online.us.org/">online payday loan</a>
online personal loans bad credit
<a href=https://paydayloans-online.us.org/>best payday loans</a>

832 McsCrype McsCrype | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 22:05 | Reagovat

viagra review
<a href="http://viagraonszb.com/">online viagra</a>
buy viagra soft
<a href="http://viagraonszb.com/">generic viagra india</a> ’

833 EVtChielf EVtChielf | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 23:15 | Reagovat

viagra forum
<a href=http://viagraocns.com/>buy viagra without prescription</a>
brand name viagra
<a href="http://viagraocns.com/">womens viagra</a>

834 EVtChielf EVtChielf | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 2:51 | Reagovat

viagra information
<a href=http://viagraocns.com/>viagra order</a>
cheap viagra no prescription
<a href="http://viagraocns.com/">viagra prices</a>

835 rosannain18 rosannain18 | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 4:40 | Reagovat

Study my modish devise
best game for tablet gallery wallpaper android download 3gp porn smartphones price jeux sex pour android
http://androidporn.blognet.pw/?leaf.abril
free games download android mobile play store for android phones one plus one to buy tv boxes android hd phorn videos

836 MndCrype MndCrype | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 11:12 | Reagovat

free viagra pills
<a href="http://viagrapfhze.com/">viagra professional</a>
viagra overnight delivery
<a href="http://viagrapfhze.com/">viagra alternative</a> ’

837 Thomas Thomas | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 20:00 | Reagovat

Wynn documented revenue before last number of quartersit could possibly preserve stagnating, or maybe counterpicking.

838 Richard Richard | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 9:31 | Reagovat

This is why Facebook games are becoming more popular. The ease of use and dissemination of content, tagging

839 TimothyReozy TimothyReozy | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 12:40 | Reagovat

Earn on the Internet from $ 5000 per day, do not strain, the details are here: http://pagebin.com/BgArlu6Y

how to make money from advertising on website, how can i make some quick cash, can you make money online casino, making big money playing poker, how to get money in avabel online, santander credit card transfer to bank account, how to earn money from forex trading in pakistan, what is a easy way to make money online
, paypal transfer never went through, lowes credit card balance balance transfer, real online casino united states, how to make profit online poker, how to make money from writing a book, moneygram transfer cost, watch casino hd online, www transfer zone live com, how to make money 13 year old boy online, chelsea fc transfer news on hazard, online casino hiring october 2014
, paypal for online casino deposits, how to get money from online surveys, make extra money at home, real ways to make money online canada, make money online on google, how to make money online making websites, make money playing video poker, make survey and earn money

840 EnmuPlaymn EnmuPlaymn | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 17:34 | Reagovat

female libido viagra
<a href=http://fviagrajjj.com/>how does viagra work</a>
viagra safe
<a href="http://fviagrajjj.com/">buying viagra</a>

841 MbsCrype MbsCrype | E-mail | Web | Neděle v 1:29 | Reagovat

online generic viagra
<a href="http://newmed1onlinev.com/">viagra on line</a>
cheap viagra no prescription
<a href="http://newmed1onlinev.com/">viagra dose</a> ’

842 MbsCrype MbsCrype | E-mail | Web | Neděle v 10:13 | Reagovat

viagra facts
<a href="http://newmed1onlinev.com/">viagra online pharmacy</a>
natural viagra
<a href="http://newmed1onlinev.com/">buy viagra on line</a> ’

843 FaaOptorb FaaOptorb | E-mail | Web | Neděle v 13:44 | Reagovat

buy cialis tadalafil
<a href="http://cialisovnsm.com/">cialis soft tabs</a>
does female cialis work for women
<a href=http://cialisovnsm.com/>cialis professional</a> ’

844 jayneqe18 jayneqe18 | E-mail | Web | Neděle v 22:15 | Reagovat

Novel devise
the best free app to download music de beste smartphone best games download for android how to get free calls on android gosexy images
http://bsdm.apps.android.purplesphere.in/?post.alessandra
zenonia apk desarrollar aplicaciones para android android versions hindi sexy girls android mobile hd wallpapers download

845 FwenInciva FwenInciva | E-mail | Web | Pondělí v 2:25 | Reagovat

cialis online no prescription
<a href="http://retcialis.com/"></a>
cialis soft tabs uk
<a href="http://retcialis.com/">cialis prescription</a> ’

846 zacharysv4 zacharysv4 | E-mail | Web | Pondělí v 13:33 | Reagovat

Late-model work
http://blondesex.twiclub.in/?gain.alice
erotic dressing dildo real sex erotic wallpaper video pirno gratis

847 FndOptorb FndOptorb | E-mail | Web | Úterý v 7:31 | Reagovat

cheap cialis generic
<a href="http://buyvcialiosonline.com/">cialis for women</a>
5 mg cialis
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>cheap cialis</a> ’

848 FndOptorb FndOptorb | E-mail | Web | Úterý v 15:55 | Reagovat

cheapest brand cialis
<a href="http://buyvcialiosonline.com/">buy cialis without prescription</a>
buy cialis tadalafil
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>cheap generic cialis</a> ’

849 FndInciva FndInciva | E-mail | Web | Středa v 2:40 | Reagovat

buy cialis australia
<a href="http://haycialis.com/"></a>
cialis order canada
<a href="http://haycialis.com/">canada cialis</a> ’

850 GevOptorb GevOptorb | E-mail | Web | Středa v 14:54 | Reagovat

cialis professional review
<a href="http://jrucialis.com/">cialis pill</a>
cialis generic online
<a href=http://jrucialis.com/>cialis cheap</a> ’

851 My Homework Now My Homework Now | E-mail | Web | Středa v 15:26 | Reagovat

college essay <a href="https://essay.us.org">essay writing</a> viking homework help <a href=https://essay.us.org>argument essay</a>

852 GbvOptorb GbvOptorb | E-mail | Web | Včera v 3:16 | Reagovat

order cialis online
<a href="http://veucialis.com/">cialis pills</a>
cialis generique
<a href=http://veucialis.com/>buy cialis professional</a> ’

853 GbvOptorb GbvOptorb | E-mail | Web | Včera v 13:54 | Reagovat

buy cialis uk
<a href="http://veucialis.com/">cialis side effects</a>
purchase cialis online
<a href=http://veucialis.com/>tadalafil cialis</a> ’

854 GbvOptorb GbvOptorb | E-mail | Web | Včera v 18:53 | Reagovat

brand name only cialis
<a href="http://veucialis.com/">cialis 20mg</a>
cialis without a prescription
<a href=http://veucialis.com/>cialis for sale</a> ’

855 EvOptorb EvOptorb | E-mail | Web | Dnes v 4:19 | Reagovat

purchase cialis professional
<a href="http://veucialis.com/">cialis cheap</a>
cialis 20mg tablets
<a href=http://veucialis.com/>cialis 20mg</a> ’

856 judithee2 judithee2 | E-mail | Web | Dnes v 5:47 | Reagovat

My novel folio
http://analplug.tobuy.in/?diagram.abagail
erotic spanish movies wow erotic free xxx pornography erotic theater erotic novel excerpts

857 Gabrielcen Gabrielcen | E-mail | Web | Dnes v 6:01 | Reagovat

XYZ專業光碟教學網站 http://xyz.net.tw/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama